Uzun süredir sigara kullanımına idame eden kişiler, ne yazık ki nikotin bağımlılığının da tesiri ile sigarayı bırakmakta zorluk çekebilirler. Terapatik nikotin ise nikotin bağımlılığını mühim seviyede engellemiş olan ve sigarayı kademeli olarak bırakmaya destek olan bir vasıta olarak ön plana çıkmaktadır. 


Aşırı nikotin ve sigaranın arasında bulunan zararı dokunan maddelerin vücuda alınması, biliyorsunuz dirimsel korku oluşturmakta ve yaşam standardını düşürmektedir. Bu anlamda daha sıhhatli bir ömür için sigarayı bırakmanın zorunluluğu ise yadsınamaz bir gerçektir. 


Sigara kullanımına son vermek, bilhassa uzun senelerden beri sigara kullanan kişiler için epey zor olacaktır. Fakat ilk etapta nikotine alternatif olabilecek salt nikotin yahut terapatik nikotin şeklinde alternatiflere yönelmek, sigaranın zararı dokunan etkilerini tam olarak ortadan kaldırmasa dahi bu bağımlılığın azalmasına destek olabilir. 


Peki fakat terapatik nikotin nelerdir? Sigara bağımlılığına iyi mi bir tesiri vardır? 


Elektronik sigara piyasasının öncü markalarından kabul edilen E-buhar ailesi olarak, bugünkü yazımızda sizler için terapatik nikotinin ne işe yaradığını özellikleri ile beraber sıralıyoruz. Yazımızı okumaya devam ederek terapatik nikotinin anlamını ve sigarayı bırakmada iyi mi bir rol üstlendiğini öğrenebilirsiniz. 


Buna ek olarak, sigarayı bıraktıktan sonrasında kendinizde gözlemleyebileceğiniz fizyolojik ve ruhsal değişimleri evvel öğrenmek için Sigarayı Bıraktıktan Sonra Ne Olur? Yaşanan 6 Değişim başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz. 


Terapatik Nikotin Nedir? 

Konumuzun temelini meydana getiren terapatik nikotin yahut bir öteki ifadesi ile terapötik nikotin nelerdir sorusunu yanıtlamadan ilkin terapatiğin kelime anlamına odaklanmak daha yararlı olacaktır. 


Aslında tıbbi bir terim olan “terapatik” kelimesi, bilhassa tıp alanında çoğunlukla kullanılmaktadır. Terapatik, tedavi edici anlamını taşımaktadır. Öte taraftan psikolojide, bireylerin kendilerini en huzurlu hissettikleri ortam anlamına da gelmektedir. 


Bu doğrultuda “terapatik nikotin” dediğimiz kavramın ise “tedavi edici nikotin” anlamına geldiğini söylemek yanlış olmaz. 


Daha önceki yazılarımızda da belirtmiş olduğumuz şeklinde nikotin aslen uyarıcı bir maddedir. Bu yüzden bir müddet sonra vücuttaki negatif etkilerini arttırmak ile birlikte bağımlılığa da yol açmaktadır. 


Oysaki terapatik nikotin, zaman içinde bu bağımlılığın azalmasına destek olan bir vasıta olarak nitelendirilebilir. 


Nikotin bağımlılığına dair daha detaylı malumat almak dilerseniz bu mevzuyu ele aldığımız Nikotin Bağımlılığı Nedir? Vücuttan Nikotin Nasıl Atılır? başlıklı yazımızı da incelemenizi öneri ederiz. 


Terapatik Nikotin Sigarayı Bırakmada Etkili Midir? 


İnsanların, sigarayı bırakamamasındaki en mühim sebeplerden biri sigara kullanımının peşinde yatan nikotin bağımlılığı olarak gösterilebilir. Nikotinin uyarıcı tesirleri şu şekildeki dursun, kullanımına başlanmasının peşinden bir müddet geçtikten sonrasında vücutta negatif sayısız etkiye niçin olarak dirimsel korku yaratabilir. 


Fakat buna karşın daha ilkin de laf etmiş olduğumuz şeklinde nikotin bağımlılığından caymak zor olsa da katiyen değildir. 


Terapatik nikotin, düzgüsel nikotinden değişik olarak tedavi edici yönü ile bilinmektedir. Sigarayı birden bırakmanın ve vücudun nikotin isteğini bastırmanın zor olduğu düşünüldüğünde terapatik nikotin bu mevzuda sizlere destek olabilir. 


Bu yazımızda sizler için terapatik nikotin nelerdir sorusunu yanıtlayarak sigarayı bırakmadaki etkilerinden laf ettik. Son olarak elektronik sigaranın sigarayı bırakmada yüzde yüz etken olduğuna dair hemen hemen kati bir delil olmasa da sigara alışkanlığını azar azar azaltmaya destek olduğu biliniyor. 


Eğer daha evvel sigara kullanıyor ama sigarayı bırakmak istiyorsanız, elektronik sigara ile bilmeniz ihtiyaç duyulan bütün ayrıntıları öğrendikten sonrasında e-sigaraya bir talih verebilirsiniz. 


Bu doğrultuda en kaliteli elektronik sigara markalarını ve modellerini is E-buhar kalitesiyle ancak tek tıkla satın alabilirsiniz.