Pod mod elektronik sigaralar yaşamımıza son senelerde girmiş olup, bütün dünyada satış rekorları kıran yeni tip elektronik sigaralardır. Ülkemizde bile birçok insan artan sigara fiyatlarından ve sigaranın sıhhat üstünde verdiği zararlardan ötürü, pod mod sistemli e sigaralara yönelmektedir. Tütün mamüllerinden kurtulmak isteyen birçok kullanıcılar mod elektronik sigaralar yada pod sistem cihazlara yönelmektedir. Peki, pod mod elektronik sigaraların, öteki e sigaralardan değişik kılan özellikleri nelerdir ve birçok dört gözle beklenen probleminin yanıtını yazımızda inceleyeceğiz


Pod Mod Elektronik Sigara Hangi Çeşidi Bana Uygundur? Mi? MTL? Mod?

Pod mod cihazlar elektronik sigara sanayisine asır atlatmış olup fazlaca uygar cihazlardır. Piyasada birçok değişik e sigara modeli bulunmaktadır. Kimi cihazlar kuvvetli buğu performansına sahipken kimi cihazlarda aroma iletimi daha net hissedersiniz. Hatta kimi cihazlar ancak MTL içime uygunken kimisi de nargile içime daha uygundur.


Mod Elektronik Sigara


Tipik olarak bildiğimiz ve bütün dünya da fazlaca yaygın olan elektronik sigara modelidir. Genel olarak mod e sigaralarda nbase yada e likit VG payı daha yüksek olup, ultra buğu bulutları çıkarabilirsiniz. Genel olarak bireyler hazır coil kullanmaktadır. Ancak bir öteki adı RBA olan kendi coilinizi kendiniz yapabileceğiniz bir olanak da sunmaktadır. Mod elektronik sigaralara misal ise Vaporesso Revenger X, Vaporesso Luxe yada Smok Alien gibidir. � oranında 18650 mAh gücünde piller ile çalışır ve dışarıya kuvvetli buğu bulutları verir. E likiti ısıtarak buharlaşmasını sağlar.


MTL (mouth to lung) Elektronik Sigara


MTL için sigaraya en benzeyen içim şeklidir.  Bir öteki adı ise sigara içimdir. Yani bilhassa sigarayı bırakırken, sigaraya en yakın hissi veren aygıt arıyorsanız MTL içim elektronik sigara kullanmanızda yarar var. Ayrıca MTL içim e sigaralar oldukca daha azca e likit tüketirler. MTL içim bununla beraber birçok mod elektronik sigaraların belli bir kısmında da mümkündür. Box mod gövdeye haiz e sigaranız var ise MTL atomizer ve tank kullanarak içim şeklinizi değiştirebilirsiniz.


Box mod


Eğer elektronik sigara içim metodu hem sigara içimi bununla birlikte ciğer çekim içmek isteyenler için en müsait seçenektir. Farklı atomizerler alarak her iki çekimi de denetleyebilirsiniz.


Pod Mod Sistem


Son birkaç yılın yeni trendi olan pod mod sistemi elektronik sigara sanayisine tanıtan aygıt Pod Mod sistemdir. Salt likit ile ahenkli çoğu zaman MTL içim dediğimiz sigara içimine sahiptirler. Üzerinde oldukca tuş bulunmayan, fazlaca minik ve hafifçe portatif yeni nesil e sigaralardır. Tabi ki, de pod mod elektronik sigaraların ayrıntılı anlatımı yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulunacaktır.


Pod Modlar yada Elektronik Sigaralar Patlar mı?


Özellikle artan sigara fiyatlarından ötürü, gün geçtikçe bütün dünyada ve vatanımızda elektronik sigaraya olan istek artmaktadır. Bu nedenle bilhassa sigara firmaları birçok gerçek dışı haber çıkarmaya başlamıştır. Özellikle e sigaraya yeni başlamış olacak olan bireylerin kafasında bulunan sual işaretlerinden birisi de budur. Elektronik sigara ve pod mod esigaralar bu kadar yaygınlaşmasına karşın halen akıllarda bu sual yer almaktadır.


Elektronik sigaraların patlama riski herhangi bir bilgisayarın yada zeki telefonun patlama riskiyle aynıdır. Bu risk fazlaca düşüktür.  Ancak tekrar de şarj ederken esigaranızın özgün şarj aletiyle, tam şarj olana kadar bekletmeniz cevabında herhangi bir riskle karşılaşmazsınız.


Patlama riski en oldukca olan elektronik sigara mekanik mod a haiz cihazlardır. Mekanik mod a haiz e-sigaralar da bireyler ayarlarını kendileri yaparlar. Ayarlar içerisinde “mekanik mod” bulunmaktadır. Eğer ayarlarınızı hatalı yaparsanız, e sigaranızın patlama riskini arttırmış olursunuz.


Ancak içiniz huzurlu olsun; vatanımızda mekanik moda haiz elektronik sigaraların satışı bulunmaz. Ayrıca, elektronik sigara piyasası fazlaca geliştiği için ve teknolojik anlamda ilerlediği için, çoğu zaman gelişmiş Omni boarda sahiptir. Bu anlamda zeki işletim sistemleri yardımıyla patlama riski oldukca daha azalmıştır.


Elektronik Sigara Hakkında Neden “Patlama” Haberleri Yapılıyor?


Tabi ki de, herhangi bir elektronik cihaza su sızması cevabında patlama riski artmaktadır. Aynı halde elektronik sigaranızı kullanırken cihazınızın su ile temasından kaçınınız. Böylece riski sıfıra indirirsiniz.


Patlama haberlerinin bir öteki deposu ise sigara şirketleridir. Sigarayı bırakmak isteyen bireyler için en iyi alternatif elektronik sigara olduğu bir gerçektir. Ancak hem vatanımızda bununla birlikte dünya da sigara satışlarında azalma olduğu gözlemlenmiş olup, e sigaraya geçiş; büyük miktarda artmaktadır.


Bu nedenle sigara firmaları, birçok gerçek dışı haber çıkarmaktadır. “Elektronik sigara patladı” tarzında haberler bu piyasaya zarar vermek açısından üretilen, deposu olmayan haberlerdir. Ayrıca, unutmayalım ki, sigaradan ötürü her yıl milyonlarca insan ölmektedir; ama elektronik sigaradan ötürü bu biçim durumlarla karşılaşmamaktayız.


Ayrıca, elektronik sigaraya benzeyen ama daha değişik bir yapıya haiz olan IQOS üreticisi ise sigara/tütün firmasının sahibidir. “Philip Morris IQOS firmasının sahibidir.” Buradaki çelişkiyi görebilmekteyiz; tütün şirketi kullanıcılarına sigarayı kötüleyerek IQOS’a yönlendirmektedir.


Patlama riskinin önüne geçmek için bir öteki mühim husus ise özgün elektronik sigara kullanılmamasıdır. Özellikle vatanımızda, alışveriş yapmış olduğunuz online e sigara mağazalarının kaliteli, güvenli bulunmasına dikkat ediniz; şu sebeple piyasada birçok replika esigara satılmaktadır.Elektronik Sigara yada Pod Mod Cihazları Kullanmak Sağlığımızı Tehdit Eder mi?


Hiçbir elektronik sigara şirketi “elektronik sigara sağlığa zararsızdır” diye bir tezi bulunmaz. Daha oldukca elektronik sigara içindeki likitte bulunan nikotinden ötürü hiç bir şirket bu tezi savunmaz. Nikotin bağımlılık icra eden bir maddedir. Bu nedenle bireyler sigarayı bırakmakta zorluk çekerler.

Sizleri sigaraya bağımlı icra eden madde nikotindir. Nikotini alırken bununla beraber arasında bulunan 4 bin üstünde kanserojen maddeyi, zifir, karbon monoksit benzer biçimde zararı olan maddeleri de vücudunuza alırsınız. Ayrıca, sigarayı yanma yöntemiyle tükettiğiniz için dışarı buğu değil duman verirsiniz; böylece çevrenizdekileri de etkilemiş olursunuz.


İçerisinde nikotin bulunmuş olduğu için düzgüsel e likitler yada salt likitlerde tamamen zararsızdır diyemeyiz. Ancak karşılaştıracak olursak, pod mod cihazlar sigara oranla oldukca daha azca zararlıdır.


Pod Modların Normal Elektronik Sigaralardan Farkı Nedir?


Pod mod elektronik sigaraların ilk alımlı farklılığı tasarımıdır. Geleneksel e sigaralara oranla oldukca daha minik moda sahiptirler ve hafiftirler. Atomizer yerine tak-menfaat kartuşlar ile çalışır. Günlük yaşantımızda cebimizde yada çantamızda oldukca kolaylıkla taşıyabilir yada likit sızıntısı benzer biçimde sorunlarla karşılaşmayız.


Pod mod kullanırke1-2 çekimden sonrasında uzun vakit kullanma ihtiyacı duymazsınız. Yani, çekimleriniz arasındaki vakit artar. Bu vaziyet geleneksel e sigaralarda farklıdır. Art arda oldukca daha çok içme isteği duyarsınız.


Ayrıca pod mod cihalarda çıkan buğu payı daha azdır. Pod mod sistem elektronik sigaralar daha oldukca MTL doğrusu sigara içime uygundur. Nargile içime haiz değillerdir. Bu sayede, bununla beraber vücudunuzda buğu dolaşımı daha azca olur ve daha azca zararlıdır. 


Hem düzgüsel sigaralarda bununla birlikte e sigaralarda nikotin bulunur. Bireyleri bağımlı kılan madde nikotindir. Bulunan son verilere göre, nikotin birtakım sebzelerde bile bulunmaktadır. Nikotin; meydana getirilen deneyler cevabında, yüksek gerilim ve kan basıncını arttırma benzer biçimde sonuçlara sebep olduğu gözlemlenmektedir. Kansere niçin olduğuna dair herhangi bir delil elde edilememiştir.


IQOS mu Yoksa Pod Mod mu Tercih etmeliyim?

Iqos ve başta Marlboro olmak suretiyle birçok sigara markasının sahibi Philip Morris’tir. IQOS çoğu zaman elektronik sigara benzetilen bir cihazdır. Ayrıca, bireyler IQOS kullanırken tütün yanması, kül yada fena koku benzer biçimde sorunlarla karşılaşmayacaklarını düşünürler. Ancak vaziyet bu şekilde değildir.


IQOS kullanım mekanızmasında “HEETS” ismi verilen sigaraya oranla oldukca daha minik dal sigaralar bulunur. Heets lerde düzgüsel sigarada olduğu benzer biçimde tütün bulunur ve aygıt tütünü ısıtarak içmenizi sağlar. Yani, düzgüsel sigarada olduğu benzer biçimde yanma benzeri bir vaka oluşur.


Elektronik sigara yada pod mod kullanırken yanma benzer biçimde mekanizmaya haiz değildirler. Likit ısıtılıp, buharlaştırılır. Böylece çevreye fena koku yayılmaz. Hem sizler bununla birlikte çevrenizdekiler için oldukca daha sıhhatli bir seçenek olur.