Elektronik sigara zamanı, bilhassa de e-sigara kullanımına yeni başlamış olan kişiler için en büyük merak mevzularından bir tanesidir. Peki ilk kere o kadar da uzak olmayan bir geçmişte üretilen ve bugün pek oldukça şahıs tarafınca kullanılan elektronik sigaranın zamanı yolculuğuna dair ne olursa olsun bilinmesi ihtiyaç duyulan teferruat nelerdir? 


Elektronik sigaranın öncü markalarından önde gelen E-buhar ailesi olarak bugünkü içeriğimizde, elektronik sigara geçmişine yer veriyoruz. İşte dört gözle beklenen yönleri ve dönüm noktaları ile elektronik sigaranın zamanı! 


Elektronik Sigara Tarihine Dair Bilmeniz Gerekenler 

Aslında kullanması daha yeni yeni popüler olmaya başlamış olsa da elektronik sigara, ile alakalı pek oldukça merak mevzusu olan bir cihaz. Peki elektronik sigara geçmişine dair ne kadar bilgiye sahipsiniz? Yalnızca elektronik sigara mı kullanıyorsunuz yoksa elektronik sigara ile alakalı mevzulara merak duyuyor musunuz? Eğer vermiş olduğunuz “evet” yanıtı ikinci sorumuz içinse şu anda doğru yerdesiniz. 


İşt elektronik sigara zamanı ile alakalı bilmeniz gerekenler! 


Tarihte İlk Tütünsüz Sigara 

 

Tarihte ilk kere tütünsüz ve elektrikle çalışan bir cihaza bağlı sigara üretme fikri, ABD Birleşik Devleti’nde yaşayan Herbet A. Gilbert tarafınca ortaya çıkmıştır. 


1963 senesinde patent alan bu cihazın emek verme şeklinin, tütün ve duman olmaksızın içinde nikotin olan aromalı havanın ısıtılarak ciğerlere çekilmesi mantığına müsait bulunduğunu söylemek olası.  


Türkçe ismi “Dumansız ve Tütünsüz Sigara” olarak malum bu cihaz, hem tanıtımının oldukça iyi yapılamaması bununla beraber daha değişik nedenlerden kaynaklı olarak ne yazık ki yaygın olarak kullanılır hale gelemeden unutulmuştur. 


Elektronik Sigaranın İcadı

Aradan 20 yılı aşkın vakit geçtikten sonrasında elektronik sigaranın üretimi, ABD Birleşik Devleti’nden oldukça uzak bir yerde, Çin’de gerçekleştirilmiştir. Çin’de yaşayan, sigara bağımlısı bir eczası olan Hon Lik, takvimler 2003 yılını gösterdiğinde elektronik sigarayı geleneksel sigaralara alternatif oluşturması adına tasarlamıştır. 


Bir pil desteği ile çalışan bir elektronik cihazda, pile ayrıca atomizer ve içinde nikotin miktarı ayarlanabilen likit sıvısının muhafaza edilmiş olduğu kartuş bulunmaktadır.


Hon Lik’in bu tasarımı yardımıyla e-sigarayı çalıştıran pilin, kartuşun içindeki sıvıyı ısıttığı; atomizerin sıvıyı buharlaştırdığı ve ciğere çekilebilir hale geldiği ayrım edilmiştir. 


Cihazın emek verme prensibine nazaran cihazdan duman değil buğu çıkmış olduğu için nikotinin kana karışma şekli geleneksel sigaralara nazaran oldukça daha sıhhatli bir yoldan olmaktadır. 


Elektronik sigaralardan iyi mi buğu çıktığını merak ediyorsanız Elektronik Sigaradan Nasıl Duman Çıkıyor? Elektronik Sigaramdan Daha Yoğun Buhar Nasıl Elde Edebilirim? başlıklı yazımızı okumanızı öneri ederiz. 


Hon Lik’in tasarladığı ilk cihazlar ne yazık ki elde taşınamayacak denli büyük boyutlardaydı. Daha kullanışlı, cepte taşınabilen ve bu nedenle de tercih edilebilir cihazlar üretebilmek adına çalışmalarına aralıksız geçindiren Hon Lik, bir müddet sonra ürettiği cihazların tasarımını daha kompakt hale getirebilmiştir. 


E-sigaranızı iyi mi taşıyacağınızı bilmiyorsanız Elektronik Sigara Nasıl Taşınır? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz. 


Cihazın kartuşunda bulunan nikotin sıvısının miktarını ayarlayarak, nikotinin sağlığa zararı dokunan etkilerini de en az seviyelere indiren Hon Lik, 2003 yılı itibariyle ürettiği ürüne Çin’de patent almayı başarmıştır. 


Böylelikle elektronik sigara, patentli bir ürün olarak seri üretime alınmış; sigaranın en büyük rakiplerinden biri olmayı başarmıştır. 


Elektronik Sigaranın Avrupa’da Kullanımı 

 

Aradan 3 sene geçtikten sonrasında elektronik sigara Avrupa kıtasında da satılabilir hale gelmiştir. Başta Avrupalı ergenler olmak suretiyle elektronik sigaranın negatif etkilerinden kurtulmak isteyen pek oldukça sigara kullanıcısı, elektronik sigaralara yönelmiştir.


Türkiye’de Elektronik Sigara


Elektronik sigara geçmişine bakıldığında, e-sigaraların ülkemize girişi ve popüler hale gelmesi 2008 yılına muadil gelmektedir. Bununla beraber Türkiye genelinde de kuvvetli bir elektronik sigara pazarı oluşmuş ve e-sigara tüketimi giderek yaygınlaşmaya başlamıştır. Ne var ki sonrasında meydana getirilen yasal düzenlemeler yeni nesil tütün ürünleri olarak da malum elektronik sigaralara ve nargilelerin satışı yasak mevzuata girmiştir. 


Yurt dışından elektronik sigara siparişlerinde, satın aldığınız ürünün gümrükten geçişinin olası olup olmadığını öğrenmek için Elektronik Sigara Gümrükten Nasıl Geçer? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Sizler için bu yazımızda elektronik sigara tarihini detaylı olarak ele aldık. Günümüzde gün geçtikçe daha da popüler hale gelen elektronik sigara deneyiminizin harbiden sorunsuz ve eğlenceli olmasını istiyorsanız, e-sigaranızı satın aldığınız zeminin güvenli olması, ürününüzün orijinalliğinden güvenli olmanız ve kalitesinden kuşku duymamanız şart. 


Bu anlamda elektronik sigara, likit, atomizer şeklinde bütün elektronik sigara ihtiyacınız olan şeylerin alışverişinde,  e-sigarada bir numara olan E-buhar kalitesine güvenebileceğinizin altını çizelim. 


Daha zevkli bir e-sigara deneyimi için e-sigara hayatına dair yararlı mevzuları işlediğimiz blog sayfamıza göz atmayı unutmayın!