Elektronik sigaraların keşfedilmesi ile birlikte son 10 senedir hayatımızda olan bu cihazlar bireylere daha sıhhatli ömür stili sunuyor. Sigara bulunan bütün zararı olan ve kanserojen maddeler likitlerde bulunmaz. Likit içeriklerini inceleyecek olursak nbase (VG,PG ve nikotin) ve aromadır. E sigara kullanmanın iyi yanı, sigara da olduğu şeklinde tütün yakmazsınız. Sadece e likitiniz ısınır ve buharlaşır. Yani esigara ile dışarıya duman değil buğu verirsiniz.


Elektronik sigarayı keyifli kılan özelliklerinden birisi de değişik yüzlerce aroma ve likit deneyimleme şansına haiz olmanızdır. İster hazır likit kullanın dilerseniz kendi likitinizi kendiniz yapın. Her ikisinde de binlerce değişik seçeneğe sahipsiniz. Bu yazımızda evde kendi likitini yapmak isteyen elektronik sigaracılar için belli başlı bilgiler vereceğiz.


Evde likit yapmanın avantajları


ilk başlarda likit ve e sigara kullanması norma sigaraya nazaran oldukça daha ucuzdur. Sigaraya gün geçtikçe zam gelmesine karşın bu konum elektronik sigara ve e likitler için geçerli değildir. Hem  hazır likitler aynı zamanda evyap likitler oldukça daha ucuzdur.

Kendi likitinizi yapmak dilerseniz kullanacağınız nbase in özelliklerini kendini belirleyebilirsiniz.

Nbase inizin PG ve VG oranlarını kendiniz belirleyebilirsiniz. Örneğin 3mg 90VG 10PG nbase seçebilirsiniz yada 70VG 30PG damak keyfinize daha müsait bulunduğunu düşünürseniz değişik VG/PG oranları seçebilirsiniz.

Likitinizin nikotin oranını kendiniz belirleyebilirsiniz. Premium e likitlerde çoğu zaman nikotin oranları sabittir. 3mg ve 6mg seçenekleri vardır. Ancak kendi evyap likitiniz de dilediğiniz nikotin oranını kendiniz belirleyebilirsiniz.


Likit içinde ne olduğu nedir? E sigara Likitleri Bileşenleri Nedir?


Tabi ki de, kullandığınız ve tükettiğiniz e likitin içinde bulunan bileşenleri bilmeniz sizi daha bilgili kullanıcı yapacaktır. ilk başlarda elektronik sigara likitinizi kendiniz yapacaksanız nbase ve aroma almanız gerekir. Nbase: hazır likitlerinde evyap likitlerin de hammaddesidir. Nbase VG (bitkisel gliserin), PG (propilen gliserin) ve sıvı nikotin bulunur. İçerik olarak sigara bulunan hiç bir zararı olan ve kanserojen madde bulunmaz. Aromalar ise besin aromasıdır ve vücut için herhangi bir vehamet yaratmaz. Ayrıca likitlerde nikotin seçeneği bulunur. Ancak, kendi nikotin kıymetinizi kendiniz de seçebilirsiniz. İsterseniz 0mg , 3mg, 6mg ve 12mg şeklinde artmaktadır. Bu nedenle  bireyler kendi likitlerini kişiselleştirebilirler.


Kendi Evyap Likitinizi Nasıl Yapabilirsiniz?


Kendi e likitinizi yaparken öncelikle istediğiniz VG/PG ve nikotin oranını belirleyerek nbase nizi satın almalısınız. Nbase inizi istediğiniz boyutta satın alabilirsiniz. Ancak size önerim en azından 100 ml boyutunda boş yedek şişeniz olmasıdır. Daha sonrasında sevdiğiniz aromaları seçiniz ve damak keyfinize nazaran likit aromasını satın alınız. Ayrıca steril ortamda yapmanız adına eldiven, karıştırıcı ve şırınga yada pastör pipet kullanmanızı öneririz.


Özellikle, aroma seçerken günlük hayatta da sevdiğiniz tatlardan damak keyfinize uyan tatları tercih etmeye itina gösteriniz. Ayrıca nbase iniz nikotin içerdiğinden çıplak elle dokunmamanız gerekmektedir. Bir öteki mühim husus ise, pastör pipet yada şırınga kullanarak, kaç ml kattığınızı net bir biçimde görmenizde yarar vardır. Böylece oldukca kendi evyap likitinizi yapmış olursunuz. Likitinizin demlenme dönemi arasında karıştırıcınız var ise günlük beşer dakikalık süreçlerce karıştırınız. Eğer karıştırıcısınız yoksa, demlemeye bıraktığınız likiti günlük beşer dakika kadar süreyle kendiniz çalkalayınız. Böylece evyap likitiniz aroma ile oldukça daha süratli ve etken karışacaktır ve enfes likitler sağlamış olacaksınız.Likit Tarifleri ve Aroma oranları


ilk başlarda şayet elektronik sigara likit inizi kendiniziniz oluşturmaya karar verdiyseniz birkaç terim i bilmeniz gerekmektedir. İnternette birçok likit tarifler bulunmaktadır. Hem tr elektronik sigara piyasasında aynı zamanda yabancı e sigara sitelerinde birçok evyap likit tarifleri bulunur. Eğer değişik ve leziz e sigara likit tarifleri arıyorsanız sizin bilhassa kullanmanız ihtiyaç duyulan kelime “DIY” yani “Do It Yourself”. Bu kelime kendin yap anlamına gelmektedir.


Yani arama yaptığınızda DIY kelimesini görüyorsanız evyap likit yada likit tarifi yazısı görüyorsubnuz demektir. Ayrıca, şayet yabancı sitelerden likit tarifleri bakıyorsanız “e-juice” kelimesini sıkça görürsünüz. Bu kelime ise e-likit yada likit ile eş anlamlıdır.


Elektronik sigara likitinizi yaparken en mühim noktalardan birisi kullanacağınız aromanın oranını bilmeniz gerekir. Gerekse alışveriş yapmış olduğunuz sitede aromanızın payı yazar, gerekse aroma üstündeki bilgilerde yazar. Şimdi birkaç örnekle evyap likitlere misal vereceğiz. Örneğin, dondurma aromalı e sigara likiti yapacaksınız ve aromanın üstünde tavsiye edilen doz aralığı %5 -  arasındadır. Elinizde 100 ml nbase ve 10 ml aroma bulunmaktadır.


Eğer aroma tadını yoğun bir biçimde almak istiyorsanız, aroma şişesini tamamen nbase e boşaltabilirsiniz. Eğer aroma tadını daha hafifçe almak istiyorsanız, şırınga yada pastör pipet desteğiyle aromanızdan 5 ml kadar alıp likitinize boşaltabilirsiniz. Eğer likitinizi 50 ml lik şişelerde yapacaksınız, yukarıdaki değerlerin yarısı kadar koymanız ehil olacaktır.


Evyap likitlerin bir öteki güzel özelliği ise klon aromaların olmasıdır. Klon aromalar, Premium likitlerde bulunan aromaların replikalarıdır. Örneğin, milk man aroması One Hit Wonder'ın Milk Man likit inin klon aromasıdır. Bu aromanın tavsiye edilen doz aralığı ise  -  tir. Örneğin, evde kendiniz milk man likiti yapacaksınız. 50 ml nbase e 7.5 ml aroma koymanız, e sigara likitinizi enfes bir hale getirecektir. Aromanızı doldururken şırınga yada pipet desteğiyle doğru miktarda koyduğunuzdan güvenilir olunuz.


Ayrıca, likitinizi 1 yada 2 hafta kadar demlemeniz gerekmektedir. Eğer karıştırıcısınız yoksa, günde ancak beş dakika ayırarak elektronik sigara likitinizi çalkalayınız. Böylece aroma ve nbase oldukça daha efektif bir biçimde karışır ve demlenir. Ayrıca e sigara likitinizi muhafaza ederken oda sıcaklığında tutmaya itina gösteriniz. Ayrıca, likitinizin güneş ışığı almamasına itina gösteriniz, yoksa likitinizden dilediğiniz performansı alamazsınız.