Sigarayı bırakmak istiyor, ama hangi yöntemi denediyseniz arzu ettiğiniz sonuca varamıyorsunuz. Bu noktada sigara iyi mi bırakılır sorusunun reel yanıtlarına gereksinim duyuyor olabilirsiniz. Belki de sigara alışkanlığından kurtulamayışınızın altında oldukça kolay bir niçin yatıyor yada sigarayı bırakmak için yeteri kadar hazır hissetmiyorsunuz. Hayatınızı kolaylaştırmak için derlediğimiz alternatif yöntemlerle bu sıkıntılı yolculukta yanınızda olacağımızdan güvenli olabilirsiniz. İşte sigara bırakma mevzusunda dikkate alabileceğiniz noktalar…


Adım Adım Sigara Nasıl Bırakılır?


Her şeyin başı motivasyon! Sigaradan kurtulmak için en önce motive olmanız gerekiyor, motivasyon için ise kuvvetli ve şahsi bir nedene ihtiyacınız var. Bunun için iyi düşünün. Size dayatılan sebepleri değil, özdeşleşebileceğiniz reel bir niçin bulmalısınız. Çoğu insan sigara iyi mi bırakılır sorusunu sormaya aileleri tarafınca motive ediliyorlar. Ailenizi sizin içtiğiniz sigaranın dumanından korumaya çalışmak bu anlamda iyi bir niçin olabilir. 

 

Bir başka sağlam motivasyon deposu ise sıhhatli olma isteği olabilir. Akciğer kanseri, kalp hastalığı veya öteki esenlik problemlerine yakalanma olasılığınızı düşürmek istiyorsanız, sigarayı bırakmak zekice olabilir. Buna ek olarak, genç görünmek ve genç duymak için sigarayı bırakmak isteyebilirsiniz. Motivasyon kaynağınızı bulduktan sonrasında ise sigarayı bırakmak için adım adım hareket etmeniz, işinizi kolaylaştıracaktır. Peki bu fena alışkanlıktan kurtulamk için takip edeceğiniz adımlar hangileri?


1. Hazırlık Yapın

Sigara ne yazık ki çoğu zaman ansızın bırakılabilen bir huy değil. Çevrenizde bir sabah uyandığında tekrar ağzına sigara almamaya yemin edenler ne olursa olsun olmuştur. Ancak istisnalar kaideyi bozmuyor maalesef. Sağlam bir planla yola çıkmak her vakit daha iyi netice verir. Çünkü nikotin bağımlısı birinin sigara içmeyi bırakır bırakmak günlük dünyasına sorun çekmeden devam etmesi pek de olası görünmemektedir. Zaten sigara iyi mi bırakılır konusunu araştırmaya başladıysanız siz de bunun farkındasınızdır. Ancak bu suali sormaya başladıktan sonrasında sıhhatli ömür yoluna girmek için ilk adımı attığınızı kolaylıkla söyleyebiliriz. Kendinizi sigaradan reha fikrine hazırladıktan sonrasında ise öteki adımlara geçebilirsiniz.


2. Yeni Bir Başlangıca “Merhaba” Deyin

İnsanlar bir çok vakit hayatlarında büyük bir değişim olduğunda sigarayı bırakmayı düşünmektedir. Söz mevzusu değişim fena olabileceği benzer biçimde iyi de olabilir. Örneğin bir rahatsızlık haberi, sigarasız yaşamak için bir niçin yaratabilir. Öte taraftan bir yavrunuz olduğunda hayatınızda yepyeni ve pak bir sayfa açma isteği de hissedebilirsiniz. Her iki durumda da sizi bekleyen yeni hayata gülümseyerek “merhaba” demeniz, yolun geri kalanını daha yürekli ve kesin bir halde yürümenize destek olacaktır.

 

Hayatınızda oluşturulan bu yeni sayfada sıhhatli bir ömür seçimi benimsemek, işinizi oldukça daha büyük seviyede kolaylaştıracaktır. Örneğin spora başlayarak sigara kullanma rutininizi sekteye uğratabilir, sıhhatli olduğunuzu her bir hücrenize hissettirerek aldığınızı kararlarınızı kontrollü bir halde sürdürebilirsiniz. Ayrıca hayatınızın bu yeni döneminde ailenize, arkadaşlarınıza ve çevrenizdeki kişilere de yeni kararınızı bildirebilirsiniz. Böylece sevdiklerinizin yardımıyla bu yeni kararınızın ne kadar doğru bulunduğunu yeniden yeniden anlayabilirsiniz.


3. Kendinize Söz Verin

Sigara iyi mi bırakılır mevzusunda etken yöntemlerden biri de kendinize karşı görevli olduğunuzun farkında olmaktır. Başkalarına laf verildiğinde kimi vakit bu vaatler sekteye uğrayabilmektedir. Ancak adamın kendini kandırması, başkasını kandırmaktan oldukça daha vahim bir halde sonuçlanacaktır. Bu mevzuda ilkin kendinize, hemen sonra ailenize karşı sorumluluğunuz bulunduğunu bilmek sizi oldukça daha kesin hale getirecektir.  

 

Kendinize verdiğiniz lafları tutmaya çalışırken de gelecekteki sizi düşünmenizde büyük yarar bulunduğunu söyleyebiliriz. Örneğin 10 sene sonraki halinizi hayal ettiğinizde kesin, sorumluluklarının farkında olan ve sıhhatli bir fert gördüğünüzde kendinize verdiğiniz sigarayı bırakma sözünü tutmanızın ne kadar mühim bulunduğunu oldukça daha rahat hatırlayabilirsiniz.


4. Yoksunluk Dönemini Atlatmaya Çalışın

Sigara iyi mi bağımlılık yapıyor? Hiç şüphesiz ki bunda sigara içeriğindeki nikotinin oldukça büyük bir oranı var. Nikotinin yanında birçok değişik kimyasal bileşen laf mevzusu bulunduğunu da unutmamak gerekiyor. Dolayısıyla sigara bırakma sürecinde bu bileşenleri almadan hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilmek fazlaca zor. Peki bunun üstesinden iyi mi gelebilirsiniz? Düşük miktarlarda nikotin almayı sürdürerek. 

 

Nikotin bantları, 90’li senelerden beri sigara iyi mi bırakılır sorusuna verilen en klasik yanıttır. Ayrıca nikotin sakızları da benzer halde hem dudak tiryakiliğini doyum eder bununla beraber bünyedeki nikotin miktarını dengeler. Bir başka metot ise sigara ağızlıkları veya filtrelerdir. Bu filtreler yardımıyla sigaradan alınan zarar en aza indirilerek sigarayı bırakma dönemi daha rahat atlatılabilir. Burada dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan nokta, bu biçim nikotin muadillerinin bir tabip nezaretinde katılımı gerekliliğidir. Kendi kendinizin doktoru olmak burada pek de zekice değil. 


5. Elektronik Sigara Kullanmayı Deneyin

Elektronik sigaralar, sigara iyi mi bırakılır sorusuna hızla gelişen değişen teknolojinin verdiği yanıttır. Bu sigara benzeri cihazlar, sağlığınıza geleneksel sigaralar kadar zarar vermezler. Ayrıca elektronik sigara kullanımında nikotin miktarını tercihe nazaran azaltabileceğinizden bir müddet sonra elektronik sigara sayeinde bütün nikotin bağımlılığınızdan da kurtulabilirsiniz.

 

Öte taraftan geleneksel sigaralar benzer biçimde fena bir kokuya haiz olmadığından girdiğiniz ortamlarda sigara bağımlıları benzer biçimde karşılanmazsınız. Üstelik elektronik sigaralar için hususi olarak geliştirilen aromalar yardımıyla sigaradan oldukça daha değişik bir edinim yaşayabilmeniz de olası. Ancak normal olarak eninde sonucunda nikotin oranını düşürerek bütün fena alışkanlıklarınızdan kurtulamaya odaklanmanız, elektronik sigaranın da bu yolda bir gaye değil vasıta bulunduğunu hatırlamanıza destek olacaktır.


Elektronik sigara ile geleneksel sigaraların farklarını incelemek için Elektronik Sigaralar, Sigaraya Karşı Güvenilir Bir Alternatif Midir? başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.


6. Sigaradan Kalan Boşluğu Doldurun

Neden sigara içiyorsunuz? Bağımlılık tarafı ve toplumsal dünyadaki yeri bir yana, sigara içmek size iyi mi bir duygu veriyor? Stresli ve yoğun anlarda bir mola verme ihtiyacı, insanların sigara içmesindeki temel sebeplerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Peki, bu benzer biçimde zamanlarda sigaranın yerine ne koyacaksınız? Çoğu şahıs aşırı yiyecek yeme yada abur cubur tüketme yoluna gidiyor. Fakat bu da bir başka fena kararı tetikliyor: Sağlıksız beslenme ve obezite.

 

Ancak başka çözümler de ne olursa olsun bulunabilir. Örneğin hafta sonunuzu değerlendirmek suretiyle kendinize bir detoks ve masaj paketi armağan edebilirsiniz. Böylece bünyenizin sigara ondan sonra sağlığına kavuşma periyodunu de hızlandırabilirsiniz. Ek olarak, tertipli olarak egzersiz yaparak stres seviyenizi de mühim seviyede düşürebilirsiniz. Örneğin yoga ve meditasyon yaparak sigarayı bırakma nedeninize daha sıkı sarılabilirsiniz.


7. Sosyal Hayatınıza Ağırlık Verin

Yakın arkadaşlarla kurulan iyi ilişkiler, adamın bir numaralı saadet deposu. Bu nedenle sigara iyi mi bırakılır konusunu araştırıp kendinize en müsait yöntemi tespit ettikten ve uygulamaya başladıktan sonrasında toplumsal yaşantınızı sürdürmeye çalışmanızda fayda var. Bu noktada, dışarı çıktığınızda sigara dumanına maruz kalma olasılığınızın yüksek olacağını unutmadan hareket etmeniz icap ettiğini unutmayın.


Kendinizi en fena hissettiğiniz anlarda ise sigarayı bırakmak için kendinize verdiğiniz lafları ve motivasyon kaynağınızı anımsayıp iradeli kalmaya çalışın. Üstelik bu sayede dışarı çıktığınızda yalnızca arkadaşlarınızla geçirdiğiniz dönemin tadını çıkarabileceksiniz!


8. Yaşam Alanınızı Temizleyin

Hayatınızı yenilemeye devam ederken evinizi de bu doğrultuda temizlemeye ne dersiniz? Böylece sigara kullandığınız dönemlerde evinizde kalan kalıntıları da yok ederek verdiğiniz sonucu destekleyecek bir adım daha atabilirsiniz. Öncelikle perdelerinizi ne olursa olsun yıkayın. Sigara kokusunun sindiği ve dumandan kirlenen perdelerin temizlendikten sonraki renklerini gördüğünüzde şaşırıp kalacağınızdan eminiz. Hatta şayet mümkünse halılarınızı da temizletmek için bir halı yıkamacı ile anlaşın. 

 

Belki birazcık daha ileriye gidip koltukların kumaşlarını değişiklik yapmak de kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Ancak evinizin arasında değil de balkonda sigara kullananlardan biriyseniz, o şekilde balkona çıkarken giydiğiniz montlarınızı kuru temizlemeciye vermenizin vakti çoktan geldi bile. O kirli kokulardan kurtulduğunuzda bir de üzerine tertemiz, mis benzer biçimde bir monta kavuşunca eliniz sigaraya her gittiğinde yeniden yeniden bu adımı sorgulayacağınızdan eminiz.


Ayrıca evimizdeki kül tablalarını da yıkayıp ortadan kaldırmayı unutmamanız icap ettiğini belirtmeden geçmeyelim. Hatta kül tablalarından tamamen kurtulmak, oldukça daha mantıklı bir adım olacaktır. Böylece sigaradan reha mevzusunda ne kadar kesin olduğunuzu kendinize ve ailenize daha iyi ispatlama şansı bulabilirsiniz.


9. Parayı Biriktirmeye Başlayın

Bildiğiniz suretiyle sigaralara devamlı olarak zamlar geliyor ve tutarları gün geçtikçe daha da yükseliyor. Dolayısıyla sigara alışkanlığından kurtulmanın sizi büyük bir külfetten kurtacağının da farkına varabilirsiniz. Bu anlamda, normalde sigara paketine vereceğiniz parayı bir kavanozda toplayarak ayın sonucunda ne kadar tutum ettiğinizi kendi gözlerinizle görebilir ve kendinizi bu kararınızı sürdürmek için daha hevesli olmaya teşvik edebilirsiniz. Üstelik biriktirdiğiniz paralarla yurt dışı tatiline çıkma planı yapabilir, kendinize ve ailenize hediyeler alabilir yada başka hayallerinizi gerçekleştirmek suretiyle hedefler belirleyebilirsiniz.