Normal sigaraların arasında birçok zararı dokunan madde bulunur. Yalnızca nikotin değil doktorlar tarafınca söylenenlere bakılırsa kansere neden olan maddeler bulunur. Fakat elektronik sigara arasında ancak nikotin içeren; pamuk üzerine dökülen likidin teller ile yanması neticesinde çıkarılan buhardır. Bu likidin arasında de satın alırken belirlenebilecek nikotin miktarı bulunur. 0,3 en alt nikotin miktarı olurken bu miktar 0,9’a kadar çıkar. Sigara kullananlar arasında “dudak tiryakisi” diye malum bağımlılar, e sigara kullanıldığında 0 nikotinli likitleri seçmektedir.

E-Sigaranın Çalışması

E-sigaranın emek verme prensibi, içine eklenen ve nikotin içeren sıvıyı ısıtarak solunan buhara dönüştürmeye dayanmaktadır. Buhar şahıs tarafınca içerisine çekilerek içme işlemi tamamlanır. Elektronik sigarada pil, coil, likit şeklinde destek malzemeler bulunur. Sigarayı zorluk çekmeden bırakmak isteyen kişilerin destekçisi e sigara son günlerde birçok şahıs tarafınca tercih edilmesi ile dikkat çekmektedir.

Tercih edilmesinin mühim nedenlerinden biri de rahat kullanım ve sigarayı arındırmasıdır. Sigarayı bırakma sürecinde sizi zorlayacak bütün sorunları sıkıntısız olarak atlatabilmenizi sağlayacak e-sigara, sigara içiminde en çokca kullandığınız uzuvlardan olan el ve dudak alışkanlığı nedeniyle güçlük çekmenin önüne geçmektedir.

E-Sigaranın Özellikleri

Sigara dumanında yer edinen maddeler kansere sebep olan karbon monoksit, polisiklik aromatik, hidrokarbonlar ve nitrozamin bulunduğunu ve bunlar birçok hastalığa sebep olur. Elektronik sigaranın elektronik kartuşunda da sigara dumanında yer edinen kanserojen maddelerin hiçbirisi yoktur. Bu tipteki kanserojen maddelerden ötürü zarar görmemek için e sigara kullanarak risk payı büyük seviyede azaltılabilmektedir. Normal sigara arasında de şu maddeler bulunur:

Boya sökücü aseton
Akü yapımında kullanılan kadmiyum
Roket yakıtı metanol
Çakmak gazı bütan
Temizlik maddesi amonyak
Fare zehirli arsenik
Öldürücü zehir hidrojen siyanür
Naftalin
ve 4000 zararı dokunan madde daha bulunmaktadır. Nikotin de sigara arasında olan ve sigaraya bağımlılığa sebep en etken maddedir. Elektronik sigara arasında olan maddeler insan sağlığına ve çevreye ziyanı olabilecek bir ürün değildir. E-sigara özellikleri aşağıda yer almaktadır:

Yanma ve tutuşturma özelliği bulunmamaktadır. Katran, benzen, nitrozamin vb. kanserojen maddeler içermemektedir.
İnsan vücuduna müsait tasarımı ve içimi vardır.
Elektronik sigara kirliliğe niçin olmaz.
Dumanı öykünmek eder ve ruhsal olarak sigara hissiyatı vermektedir.
Ateşi olmadığından yangın telhisi bulunmaz.
Kokusuz olduğu için edilgen içiciliğe sebebiyet vermez
.
E-Sigara Modelleri

Kullanım tarzına bakılırsa e-sigara modelleri bulmak kolaydır. Zamanla ihtiyacınız olan e-sigara modelleri kolaylık bulabilirsiniz. Tutuş, dizayn, renk şeklinde etkenler e sigara tercihine tesir eder. Kalem elektronik sigaralar birçok sigaradan daha kalınca tutuştadır. Yeniden doldurulur ve nispeten de fazlaca daha uygundur. Sigara seçimi e-sigara, düzgüsel bir sigaranın inceliğine yakın zarif ve şıktır. Fakat bu görünüşünün haricinde birçok kullanıcı bu modeli doygunluk edici bulmaz. Mode ve tank olarak geçen e-sigara modelleri bulunur. Bunlar çoğu zaman birçok mode için uygundur. Kalın bir görünümü bulunur sadece en çokca seçilen modellerdendir.

E-Sigara Parçaları

Kullanılan e sigara mekanik bir alettir ve birtakım parçaları birleşimi ile oluşmuştur. Bu parçaların ne olduğu bilinirse e sigara kullanımında kolaylık sağlarsınız. Çünkü kimi vakit elektronik sigarayı sökmeniz ve temizlemeniz gerekir. Veya elektronik sigara da bir mesele yaşandığında hangi parça yada kavramı ilgilendiren sıkıntı bulunduğunu anlayabilmek fazlaca önemlidir. Elektronik sigara parçaları ve terimler şu şekildedir:

Atomizer: E-sigaranın çalışmasını etkileyen mühim parçalardandır. Su buharının çıkmasını elde eden atomizer antet ve likit konulduğu tank bu parça arasında bulunur. Ayrıca pamuk ve elektriğe bobin de bu başlıkta yer alır. Likit tank arasında saklanmasından sonrasında mekanik sistemi de pamuğa ulaştırmakta ve su buharının çıkma işlemi gerçekleşir.

APV: Güçlü bir buğu çıkması için kullanılan bir parçadır. Bu bölüme gelen voltaj ayarlarını değişiklik yapma özelliği bulunur. Kartomizer: Atomizer sistemi ile beraber kullanılan parçadır. Dayanıklı parça bulunmasına karşı herhangi bir arıza anında içerisindeki parçaların değişimi olmaz. Clearomizer: İçindeki likit düzeyinin görülebilecek şeklinde saydam renklerde tanklara haiz parçadır. Bobin sarımı ve fitil ile beraber likitin su buharına dönmesi ile gerçekleşmektedir.

Auto Hava Kontrol: Düğmeye basılarak su buharı ve çekme işlemi yapılır. Ancak birtakım sigaralarda vaziyet olmadığından direk çekme işlemi gerçekleşir. Batarya: Aletteki enerjinin alındığı parçadır. Bataryanın kendisini şarj edebilmesi için e-sigaradaki piller olması gerekir. E-sigaraya yerleştirilen pillerin batarya ortalama olarak 300 kere şarj etme durumu bulunur. Kartuş: Elektronik sigaralar da iki türden kartuş bulunur. Atomizere birleşik likit tankı ve atomizerden ayrı olarak likit tankı olur. Fitil: Bazı e-sigaraların atomizerlerin de pamuğun yerine ip kullanılır.

Started Kit: Öncesinde elektronik sigara kullanmayanlara önerilen bir settir. Elektronik sigara tutarları incelendiğinde setler daha uygundur. Dripping: Atomizer başlığın iç bölümüne likit yerleşmesidir. Şarj Aleti: Elektronik sigaralar bir batarya ile iş yapmaktadır ve bu bataryaların da şarjının bulunması gerekir. Uygun şarj cihazı ile sigaraların şarj olması gerekir. E sigara bataryasın ömrünün uzunluğu için kaliteli şarj cihazı alınmalıdır. Hava deliği: E sigara içe çekildiğinde buharın miktarını test edebilmek için hava deliği vardır. Hava dilekleri ile miktar ayarlaması da rahatlıkla yapılabilir. Başlık: Atomizer başlıklara denir. Likitin geldiği pamuk ve sarılmış bobin bulunur.