Elektronik sigara, kullanıcının soluması için buharlaştırılmış nikotin yada nikotin olmayan solüsyon dozları yürüyerek pille çalışan bir cihazdır. Elektronik sigaralar; sigarasız, tütün dumanı solumak için benzer bir his sağlamayı amaçlamaktadır.

 

Ayrıca e-sigaralar, elektronik nikotin dağıtım sistemleri, buharlaştırıcı sigaralar ve sigara kalemler olarak da bilinir, sigara içmeyi bırakmanın yada azaltmanın bir yolu olarak pazarlanırlar.

2004 senesinde Çin pazarında ilk defa ortaya çıktıklarından bu yana, dünya çapında milyonlarca insan tarafınca e-sigara alınmıştır. 2016 senesinde, ABD Birleşik Devletleri'ndeki yetişkinlerin yüzde 3,2'tepsi kullanıyordu.

 

Amerika'deki ergenler içinde en popüler tütün kullanması olan “Vaping”, E-sigara kullanması, 2011-2015 yılları içinde lise öğrencileri içinde yüzde 900 oranında artmıştır.

2016 senesinde, 2 milyondan fazla orta ve lise talebesi e-sigara denedi. 18 ila 24 yaşları arasındakiler için de bu vaziyet değişik değil. 

 

Büyüyen bir inceleme topluluğu, elektronik sigaraların tehlikeli olabileceğini göstermektedir. Mevcut sigara içenlerin vazgeçmelerine destek olsa da, gençlerin kendi iyiliği için sigara kullanmaya başladıkları ve tütün kullanımlarının yerine geçmedikleri endişesi vardır.

 

2016 senesinde, Amerika Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) bu mamüllerin satışı, pazarlanması ve üretimi ile alakalı kuralları uygulamaya başlamıştır

E-sigaralarla İlgili Gerçeklerİşte e-sigaralarla alakalı birtakım mühim noktalar. Daha fazla ayrıntılar ana makalede. 

 

E-sigaralar, sigaraya benzer, sadece tütün yakmamaya çalışır.

 

Sigarayı azaltmak yada bırakmak için destek olarak satılırlar ve birtakım insanoğlu bu mevzuda onları yararlı bulur.

 

Bununla birlikte, araştırmalar sıhhat üstünde negatif bir etkiye haiz olabileceklerini göstermektedir.

 

Sağlık yetkilileri, gençlerin e-sigara kullanmasını engellemek için düzenlemeleri sıkılaştırmaya çalışmaktadır...

Nedir Bu Elektronik Sigaralar?

Bir e-sigara, çoğu zaman bir sigaraya, bir puroya, bir boruya yada bir kaleme benzeyen uzun bir tüptür. Çoğu, değiştirilebilir ve tekrar doldurulabilir kartuşlarla tekrar kullanılabilir, sadece bazıları tek kullanımlıktır.

 

"Dumansız, tütün olmayan bir sigara" için ilk patent 1963'te Herbert A. Gilbert tarafınca istek edildi, sadece mevcut aygıt 2003 yılına kadar görünmedi.

 

Bildiğimiz e-sigara, şu anda Ruyan olarak malum Golden Dragon Holdings için çalışan Çinli bir eczacı olan Hon Lik tarafınca buluş edildi. Şirket 2005-2006 yılları içinde büyük pazarlara ihracat meydana getirmeye başladı. Şu anda elektronik sigara pazarında 460'den fazla marka bulunmaktadır.

Elektronik Sigaralar Nasıl Çalışır?Kullanıcı ağızlığı emdiğinde yada ateşleme tuşuna basıldığında, bir sensör ağızlıkta tutulan aromalı, likiti buharlaştıran bir ısıtma elemanını harekete geçirir. Daha sonrasında şahıs aerosol çözeltisini "buharlaştırır" yada solur.

 

Nikotin içeriği, mililitre (ml) başına sıfır ila "extra yüksek" yada 0 ila 50 miligram (mg) içinde değişir.

 

Ağızlık, tüpün ucuna sabitlenmiş bir kartuştur. Ağızlığın içerisindeki minik plastik bir kap, sıvı çözeltide boğulmuş emici bir materyali tutar. Kartuş, gerektiğinde tekrar doldurulabilir yada başka bir evvelinde doldurulmuş kartuşla değiştirilebilir.

 

Atomizer, sıvıyı ısıtarak buharlaşmasına niçin olan bir ısıtma elemanıdır. Çözelti hemen sonra solunabilir yada solunabilir.

 

Batarya, ısıtma elemanına güç sağlar. Bu normalde şarj edilebilir, lityum-iyon bir bataryadır.

 

Kullanıcı cihaza emdiğinde sensör ısıtıcıyı çalıştırır. Bir LED etkinleştirildiğinde gösterebilir.

 

Aynı zamanda likit olarak da malum çözelti, nikotinin tütünden çıkarılması ve bir baz, çoğu zaman propilen glikol ve aroma ile karıştırılmasıyla yapılır. Propilen glikol inhalatörlerde, mesela astım için kullanılır.


Geleneksel, karpuz, mentol ve lav akışı şeklinde isimlerle seçilebilecek oldukça muhtelif tatlar bulunmaktadır.

 

Tütün ve mentolün birleşimi şeklinde birtakım tatlar, geleneksel sigaralara benzemeye çalışır. Bazıları muayyen markaları yansılamak ettiğini iddia ediyor.

Elektronik Sigaranın Yararları

E-sigaralar, mevcut sigara içenler için tütünden daha azca tehlikeli olabilir, sadece kendi tehlikelerini de bununla beraber getirebilir. Bu vaziyet iyi çözümleme edilmelidir.

 

E-sigaralar, tütün içiminin sıhhat risklerinin çoğunu atladığını ve sigaraya ve öteki geleneksel nikotin alım şekillerine daha sıhhatli bir alternatif sunduğunu iddia ediyor.

 

Bazı çalışmalar, e-sigara kullanmanın birtakım sigara içenlerin sigarayı bırakmalarına destek olabileceğini bulmuştur.

 

Diğer bir kesim ise, sigarayı bırakmak isteyenler için "mütevazı" faydalar sunduğunu, sadece sigarayı bırakmak isteyenler için "iyi potansiyel" sunduğunu öne sürüyorlar.

 

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), e-sigaraların, öteki nikotin yada tütün ürünlerinin yerini tamamen almış olduğu sürece, gebe olmayan sigara içenlere yarar sağlayabileceği kararına varmaktadır. Bu netice bilhassa hamilelik sürecindeki kullanıcılar için çok önemlidir.

 

Bununla birlikte, Elektronik sigara muhtemelen risksiz değildir ve 2016'da, Cerrah Genel e-sigarayı "mühim bir halk sağlığı sorunu" olarak belirtti.