Elektronik Sigarada Seçilen Likit Kalite Değeri Nasıl Olmalı

Elektronik sigara kullanımında en mühim parça likittir. Zira içinize çektiğiniz buğu ile likidi bedeninize alırsınız. Kaliteli likit içinde propilen glikol (PG) besin ürünlerinde ve medikal teneffüs cihazlarında kullanılan zararsız bir maddedir. Vegatable (VG) bitkisel gliserin olup besin ve kozmetik ürünlerinde kullanılır. Likit içinde yer edinen aromatik tatlandırıcılarda tekrar besin ürünlerinde de kullanılan ürünlerdir. Tütünden elde edilmiş nikotin ise isteğe bağlı oranlarda kullanılır veya asla kullanılmadan nikotinsiz likit olarak sunulur. E-sigara atomizer kısmına yerleştireceğiniz likit için ne olursa olsun araştırarak nitelik bir ürün seçmeniz gerekir. Zira cihazdan çekeceğiniz her soluk ile likit içinde yer edinen sıvıyı buğu olarak vücudunuza çekersiniz. Bandrollü ve iyi bir marka likit alırsanız kendinize zarar vermeden keyifle e-sigaranızı içebilirsiniz.

Elektronik Sigara İçin Orjinal ve Sahte Likit Nasıl Anlaşılır

Elektronik sigara için likit satın alacağınızda likidin orjinal mi feyk mi bulunduğunu anlayabilmek için en önce malum bir markaya ilişik bandrollü ürün almanız icap ettiğini bilmelisiniz. Bunun yanı sıra feyk ürün olup olmadığını anlayabilmeniz size birkaç tüyo vereceğiz. Sahte dolum likitleri beyaz ve düz renk plastik bir kap içinde olur. Likit şişesi üstünde MG oranını yayınlayan bir ibare bulunmaz. Yine son kullanma zamanı kutu üstüne basılmamıştır. Kapak ağzında kilit bulunmaz ve içindeki sıvı çok akışkandır. Şişe üstünde plastik bir emniyet şeridi olması gerekirken feyk dolum likit kutularında bu şerit yoktur. E-sigara likitleri mevzusunda emin markalar aynı norm şişelerde likit satışı yaparlar. Eğer değişik bir boyutta likit üstüne feyk marka etiketi yapıştırılmışsa şişe boyutundanda anlayabilirsiniz.

Elektronik Sigara Likitlerinde MG ve ML Ne Anlama Gelir

Elektronik sigara likiti satın alacağınızda özellikleri içinde MG ve ML terimleri bulunduğunu görürsünüz. Bu harfler size likit ile alakalı malumat veren unsurlardır. MG miligram demektir ve likit içinde bulunan nikotin oranının belirlenmesini sağlar. Likit içinde kaç miligram nikotin olduğunu algılamak için MG değerine bakmalısınız. Günde 2-3 paket sigara içen sigara tiryakileri sigarayı bırakmak için elektronik sigara kullanacaklarsa MG payı yüksek likitleri tercih edip zaman içinde payı düşürebilirler. Ancak günde 5-6 sigara içen bir tiryaki iseniz, el ve dudak tiryakisiyseniz daha düşük MG oranında likit alabilirsiniz. ML ise mililitre demektir ve likitin litre bazında ölçüsünü anlatır. Mililitre olarak hangi çoklukta likit aldığınızı anlamanız için ML değerine bakmanız gerekir.

Elektronik Sigara Likitinde PG ve VG Terimleri

Elektronik sigara için likit alacağınızda özellikler kısmında PG ve VG terimleri ile karşılaşırsınız. Bunların ne işe yaradığını bilirseniz hangi miktarda hangi maddeler bulunduğunu anlayabilirsiniz. Likitlerde yer edinen PG harfleri propilen glikol demektir. Bu madde birçok besin maddesinde kullanılan renksiz beyaz bir sıvıdır. Bitkisel gliserin olarak malum PG maddesi besin maddelerinin yanı sıra kozmetik ürünlerinde de kullanılır. VG ise organik bitkisel yağlardan üretilen organik bir sıvı maddedir. PG sıvısına gore daha yoğun bir kıvama haiz olup daha tatlıdır. Daha kalınca bir yapıda olan VG de besin ve kozmetik alanında pek fazlaca üründe kullanılır. E-sigara için satın alacağınız likitte VG ve PG oranını kendi damak keyfinize müsait olarak seçebilirsiniz. PG bazlı likitler boğazda daha kuvvetli vurum sağlar ve saf bir lezzeti ve hazzı vardır. VG bazlı likitler ise daha çok buğu elde eden ve hafifçe bir hazzı olan özelliktedir. Her ikisini eşit olarak 0 VG ve 0 PG oranında alabileceğiniz benzer biçimde keyfinize müsait olarak ` PG @ VG benzer biçimde oranlarda da seçebilirsiniz.

Elektronik Sigara Likitinde Diasetil Nedir?

Elektronik sigara likiti içinde kullanılan diasetil ismi verilen madde elma, fasulye, enginar, süt, bal, kahve, meyve, tütün, sirke benzer biçimde yiyeceklerde düşük konsantrasyonda bulunan organik bir maddedir. Diasetil tereyağı, margarin, patlamış mısır, aperatif gıdalar, fırınlanmış mamüller benzer biçimde birçok gıdanın üretiminde kullanılan organik bir maddedir. e- sigara likitinde aroma ve tat verici olarak kullanılan Diasetil müsait oranlarda kullanıldığında zararı dokunan değildir. Kişilerin damak zevkine müsait olarak asla diasetil kullanılmayan likitlerde bulunur. Keyif alacağınız lezzeti bularak diasetil oranını kendinize gore belirleyebilirsiniz.

Elektronik Sigara Likitinde Nikotin Oranı Nasıl Belirlenmelidir

Elektronik sigara likitleri nikotinli ve nikotinsiz olarak üretilir. Sigara bağımlısı olan kişiler sigarayı bırakmak için elektronik sigaraya geçiş yapıyorlarsa vücut nikotine gereksinim duyacağından nikotinli likitleri tercih ederler. Likit içinde bulunan nikotin payı buharın boğaza vuruş tesirini de artıran bir unsurdur. Nikotin oranını belirlemek için iyi mi bir sigara tiryakisi olduğunuzu belirlemelisiniz. Günde 2-3 paket sigara içenler için 16-18 Mg/Ml nikotin oranındaki likitleri tercih etmelidir. Daha azca sigara içiyorsanız vasat bir tiryakisiniz anlama gelir ve 11-12 MG/ML oranında nikotin içeren likitleri seçebilirsiniz. Eğer günde 3-4 adet benzer biçimde fazlaca azca sigara içiyor ve düşük nikotin bağımlılığınız var ise 6 MG/ML nikotin oranına haiz likit kullanabilirsiniz. Nikotin bağımlılığınız yoksa nikotinsiz likit seçmeniz yararınıza olacaktır. Sigara bağımlısı olup bırakmak isteyenler için yüksek nikotin içeren likitler ile e-sigara kullanmaya başlayıp zaman içinde nikotin seviyesini düşürmeleri öneri edilir.

Elektronik Sigara Likiti Evde Yapılabilir mi?

Elektronik sigara likitini kendiniz meydana getirmeye karar verdiğinizde bir kimyager benzer biçimde çalışmanız icap ettiğini bilmelisiniz. Likit içine koyacağınız VG, PG benzer biçimde maddeleri bulmanızda fazlaca basit olmayacaktır. Fakat yinede evinizde likit üretmeyi tecrübe etmek istiyorsanız, NBase, eldiven, damlalık, dijital tartı,beher, şırınga, sıcak su, karıştırıcı, likit kabı, PG, VG, Diasetil, seyreltilmiş nikotin hazırlamalısınız. Likit yapımı için hazırladığınız malzemeleri duyarlı ölçüler ile kullanacaksınız. Eğer evvelinde kullandığınız ve beğendiğiniz likit ölçüleri var ise VG ve PG oranlarını ona gore belirleyebilirsiniz. Aroma ve nikotin payı da önemlidir. İnce bir standardize ve hesaplama ile bütün malzemeleri damlalık yardımıyla ölçüp likit şişesi içinde karıştırmalısınız. Evde likit yapımı sağlığınız açısından tehlikeli ve fazlaca zahmetli olduğu için öneri edilmez. Damak keyfinize müsait keyif verici bir e-sigara likidi yapmanız çok zordur. Bu nedenle bildiğiniz bir markaya ilişik kaliteli likit kullanmanızda yarar vardır.

Elektronik Sigara Likiti Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Elektronik sigara likiti satın alacağınızda birtakım hususlara bilhassa dikkat etmenizde yarar vardır. Öncelikle sağlığınız için kaliteli bir likit tarzı büyük ehemmiyet taşır. Bedeninize çekeceğiniz buğu içinde neler bulunduğunu bilmeniz sizi hastalıklardan koruyacaktır. E-sigara ile sigara bırakmak isteyen kişiler için sıhhatli likit mühim bir husustur. Likit içinde yer edinen maddeleri ve oranlarını yukarıda anlattığımız özelliklere müsait olarak inceleyiniz. Bandrollü olmayan likit ürünlerini ne olursa olsun kullanmayınız. Satın alacağınız likit şişesi cam değilse, üstünde emniyet şeridi, kapağında emniyet kilidi yoksa,son kullanma zamanı yazmıyorsa ürünü iade ediniz. E-sigara likitinin damak keyfinize müsait olması ve size keyif vermesi için PG ve VG oranlarına, Diasetil miktarına ve nikotin değerlerine dikkat ederek likit seçiniz. Elektronik sigara yedek parçaları ve likitleri her zevke müsait özelliklerde birçok değişik çeşitte üretilir. Kendi zevkinize müsait ürünü bulabilirsiniz.