eLektronik sigara kullanması bütün dünyada gün geçtikçe artış gösteriyor. Hem değişik ve eğlenceli bir tecrübe sunması bununla birlikte sigaraya ülkü bir alternatif oluşturması, elektronik sigaraların cazibesinin daha uzun zaman devam edeceğini gösteriyor.


Bu kadar popüler hale gelen elektronik sigaraları daha yakından tanımak ise oldukça daha iyi bir e-sigara deneyimi yaşamı sürdürmenin anahtarı olarak görülüyor. Bu doğrultuda, elektronik sigara parçaları ve kullanımına dair detaylar, bilhassa elektronik sigara kullanmaya yeni başlayanların en merak etmiş olduğu konulardan biri olarak karşımıza çıkıyor. 

 

Elektronik sigara kullanımına dair en küçük ayrıntıya bile hakim olmak, asla şüphesiz ki elektronik bir aygıt olan bu ürünü daha iyi ve güvenilir kullanmayı olası kılıyor. Ancak normal olarak her mevzuda olduğu şeklinde bu elektronik mamüller hakkındaki da en doğru bilgiyi en güvenli kaynaktan almak ehemmiyet taşıyor.


Gönül rahatlığı ile elektronik sigara satın almak için tercih edebileceğiniz Buharistan’ın derlediği bilgilerle elektronik sigara parçaları ve kullanımına dair püf noktaları hakkındaki her şeyi içeriğimizde bulabilirsiniz.

 

Elektronik Sigara Parçaları ve Yapısı 


En azca elektronik sigara modelleri kadar alaka çeken elektronik sigara parçaları, ürüne nazaran çeşitlilik gösterse de temel olarak aynı bileşenlerden oluşuyor. Bu doğrultuda keyfinize müsait bir e-sigara satın aldığınızda ürün paketinden çıkan bu parçaların amaçlarına müsait halde birbirine monte edilmesi ile elektronik sigarayı kullanıma hazır hale getirebilirsiniz.


Ancak e-sigara keyfine başlayabilmeniz için bütün parçaları birleştirdikten sonrasında aleti şarj edip tercih ettiğiniz likiti de doldurmanız icap ettiğini unutmamalısınız. 

 

Dilerseniz artık lafı daha çok uzatmadan, elektronik sigarayı meydana getiren kısımları ve kullanım teknikleri hakkındaki bilmeniz ihtiyaç duyulan noktalara geçelim. İşte elektronik sigara kullanmaya başlamış olan yada başlamayı düşünen her insanın bilmesinde yarar olan en temel e-sigara parçaları...

 

Ağızlık (Drip Tip)


Adından da anlaşılacağı suretiyle ağızlık yada daha yaygın deyişle drip tip, ağzınızın aygıt ile i·lişki etmiş olduğu noktadır. Yani e-sigara buharını içinize çekmenizi sağlar. Genellikle silikon, cam, mika, seramik veya plastik şeklinde malzemelerden üretilen ağızlıklar, elektronik sigara deneyiminin arzu ettiğiniz şeklinde olmasında çok mühim bir rol üstlenirler.


Çünkü ağızlığın şekli ve de dokusu, e-sigara içiminizi ve buharın sıcaklığını etkilemektedir. Bu nedenle içim şeklinize nazaran arzu ettiğiniz türde ve yapıda bir ağızlık tercih etmenizde fayda var. Farklı çeşitler içerisinden size müsait olan ağızlığı satın almak için Buharistan ürünlerini inceleyebilirsiniz.

 

Buna ek olarak, aynı anda birkaç değişik ferdin kullandığı elektronik sigaralarda hijyen sağlamak için de değişik ağızlıklar kullanmak eleştiri bir ehemmiyet taşıyor. Böylece hem ağızlığın pak kalması bununla birlikte elektronik sigara deneyiminin kişiselleştirilmesi laf mevzusu olabilir. Bu bakımdan nargile dumanını içerisine çekmek için kullanılan marpuçlarla ağızlıkların benzer bir rolü üstlendiği de söylenebilir.

Hava Borusu

 

Elektronik sigara kullanırken içinize çektiğiniz buharın aygıt arasında izlediği yola hava borusu ismi verilir. Hava borusu, buğu geçişini sağlamak adına boşlukludur ve e-sigara deneyiminizi daha üst seviyeye çıkarmada mühim bir rol oynar. Bu anlamda, buharı içinize sert ve süratli bir halde çektiğinizde likitiniz yeterince buharlaşamayabilir ve direkt hava borusuna yükselebilir. Ancak iyi bir elektronik sigara deneyimi için buharı içinize daha yumuşak bir halde çekmeniz ve bu sayede likitin ülkü ölçüde ısınarak buharının hava borusundan geçmiş olmasına izin vermeniz daha sıhhatli olacaktır. 

 

Likit Tankı


İçeriğinde nikotin, saf su, PG (propilen gliserin), VG (bitkisel gliserin) ve muhtelif aroma maddeleri bulunabilen likitler, elektronik sigaraların eğer olmazsa olmazlarından biri olarak değerlendirilebilir. İşte likit olarak anılan bu sıvıyı elektronik sigaranızda muhafaza edebilmenizi ve cihazın buharlaştırarak arzuladığınız içimi sunmasını elde eden hazneye de likit tankı denmektedir. Belli bir hacme haiz ve çoğu zaman içindekini yayınlayan saydam yapılı likit tankları, cam yada metal malzemeden üretilmektedir. 

 

Yazımızda likit tankını her ne kadar ayrı bir bileşenmiş şeklinde incelesek de aslen bu parçayı atomizer ile beraber de düşünebilirsiniz. Genellikle arasında atomizer ve coil isminde parçaları da barındıran likit tankları, e-likitinizi doldurduğunuz ve hemen sonra aleti çalıştırdığınızda buharlaşmaya başladığı bölümdür.

 

Atomizer ve Coil

 

Elektronik sigaranızın bir ihtimal de en mühim parçasıdır. Likit tankının arasında yer edinen atomizer ve coil, e-likiti buharlaştırmakla görevlidir. İç atomizer olarak da anılan coil, pamuk ve telden oluşan küçük bir parçadır. Buhar oluşumu sürecinde likit coil pamuğunu ıslatır, akabinde de coil’de yer edinen teli besler. Ateşleme butonuna basıldığında ise ısınan tel, pamukla i·lişki eden likitin buharlaşmasına yol açar. Tüm bu aşamaların cevabında elektronik sigara buharı üretilmiş olur. 

 

Bildiğimiz sigaralardaki şeklinde koku ve külün hiç laf mevzusu olmadığı bu sürecin nihayetinde elektronik sigara kullanımının keyfine varabilmeniz olası. Buradan yola çıkıldığında, coil’in buğu kalitesine büyük bir tesiri bulunduğunu anlayabiliriz. Çünkü coil’in ağızlığa olan uzaklığı, coil türü, ısıtılan yüzey alanı, likit miktarı şeklinde değişik değişkenler buğu miktarına tesir etmektedir. Ek olarak, coil’lerin sıhhatli bir kullanım için bir müddet sonra yenilenmesi gerekmektedir.

 

Mod

Elektronik sigaranızın watt ve sıcaklık ayarının yapıldığı parçaya mod denilmektedir. Cihazın gövdesini meydana getiren mod, bataryayı da taşımaktadır. Bazı elektronik sigaralarda mod ve tank beraber olduğu için ayrı bir parça olarak değerlendirilmese de tekrar de mod hakkındaki malumat sahibi olmanız işinizi kolaylaştırabilir.


Mod üstünde bir gösterge paneli ve tuşlar bulunabilir. Böylece tercih ettiğiniz watt, volt, ohm değerlerini arzu ettiğiniz şeklinde ayarlayabilirsiniz. 

 

Bilmenizde Fayda Olan Diğer Elektronik Sigara Parçaları


Artık elektronik sigara parçaları hakkındaki ehil bilgiye sahipsiniz. Yine de yüzyılın en iyi icatlarından biri olarak görülen elektronik sigaralara dair öğrenilecek daha pek oldukça nokta bulunduğunu belirtmeden geçmeyelim.


Üstelik biliyorsunuz ki her geçen gün değişik zevk ve ihtiyaçlara müsait cihazlar geliştiriliyor ve dolayısıyla incelemeye kıymet olan bu mamüller hakkındaki öğrenilebilecek maddeler de çoğalıyor. Peki şimdilik kulak dolgunluğuna haiz olmanızda fayda olan öteki elektronik sigara parçaları neler olabilir?

 

RTA (Rebuildable Tank Atomizer)

 

Elektronik sigaranın temel bileşenlerinden olan atomizer ve coil, starter kit’lerde hazır olarak kullanımınıza sunulmaktadır. Ancak coil ürününün ülkü e-sigara kullanması için tertipli olarak yenilenmesi gerektiğinden laf etmiştik.


Bu doğrultuda, şayet hazır coil satın almaktansa pamuk yada fitili ile telini kendiniz hazırlamak isterseniz, RTA doğrusu tekrar kurulum yapılabilir tanklardan almanız icap ettiğini belirtebiliriz. Bu parça, onarılıp tekrar kullanılabilmektedir. 

 

RDA (Rebuildable Dripping Atomizer) 

 

Yeniden kurulabilen damlatmalı atomizer olarak Türkçeleştirebileceğimiz RDA’nın RTA’Dan farkı, bu parçanın arasında coil ve tank bulunmamasıdır. “O şekilde likiti nerede muhafaza edeceğiz?” dediğinizi duyar gibiyiz. RDA’da likiti damlatarak kullanmanız gerekiyor. Bu noktada, likit damlalarını tellere yada fitillere gelecek halde ayarlamanız gerekiyor. Eğer değişik likitleri denemeyi bir hobi haline getirdiyseniz RDA’nın sizin için çok müsait bir seçenek bulunduğunu söyleyebiliriz.