Elektronik sigara, sigara bağımlılarının sigarayı bırakmak için kullandıkları elektronik bir cihazdır. Elektronik sigara aleti duman değil de buğu oluşturur ve bu aleti kullanarak buğu çekmiş olursunuz. Hava sensörü özelliği sayesinde, hava çekildiğinde e- sigara bunu farkına varır ve soğuk buğu oluşturur. Bunun nedeni, içindeki tugsten-wolfrem maddesinin teli ısıtarak buğu oluşturmasıdır.


Kartuşlardan kaynaklanır ve bu kartuşlar nikotin seviyesine nazaran belirlenmiş olup, sigara kullanan bireyin ne kadar kullandığına bağlı olarak hangisine kullanılacağına karar verilir. Elektronik sigara, buğu üreten bir cihazdır ve içindeki kartuşta alkolit sıvısı bulunur. Bu alkolit sıvısının arasında ise etanol, su, tütün çiçeği, esans ve nikotin benzer biçimde maddeler bulunur ve bu maddelerin hiçbiri kanserojen değildir.  Azaltılarak gidilirse, sigara bağımlısı olan şahıs sigarayı tamamen bırakabilir.


Bu aygıt simülatör olarak tasarlanmıştır ve sigaranın yerini 0 tutacağı garantisi verilmemiştir ama 2012’li yıllarda meydana getirilen bir araştırmada sigara bağımlıları üstünde denenen bir gözlem cevabında 12 aylık elektronik sigara kullanması cevabında bu bağımlılardan %9’unun sigarayı bırakabildiği görülmüştür.


Neden Tercih Edilir?


Elektronik sigara, sigarayı bırakmak isteyenler için üretilmiştir. Ayrıca duman yerine buğu ürettiğinden ötürü içen bireyin dışarıya verdiği hava, öteki kişileri de dumana maruz bırakmaz. Kullananların yorumlarına nazaran, düzgüsel sigaranın yerini doldurmuyor ama tekrar de doygunluk ediyor. Normal sigarada bulunan kanserojen maddeleri içermediği için sigara bağımlıları e sigara içmeyi tercih edebiliyorlar.


Bir öteki farkı ise sigara içilmeyen bölgelerde, kapalı alanlarda da e-sigara içilebilmesidir. Buhar ürettiklerinden ötürü kapalı ortamlarda yasak değildir ama uçak, otobüs benzer biçimde toplu ulaşım araçlarında yasaktır. Normal sigaranın fena kokusundan rahatsız olanlar da elektronik sigara kullanıyorlar. Bunun nedeni hem duman kokusunun olmaması aynı zamanda tercihe nazaran değişik aromalı likitlere haiz olmalarıdır.


Avantajları Nelerdir?


E sigarada, düzgüsel sigarada olduğu benzer biçimde kanserojen madde içermediğini söylemiştik. Bunun yanında duman çıkarmadığı için çevreyi kirleten karbon monoksit oluşturmaz ve yanmadığı için çevreye zararı olan değildir, yangına sebep olmaz.


Dişlerde ve ellerde sararma yapmaması bir öteki mühim avantajıdır. Psikolojik olarak doygunluk etmiş olduğu için, sigara bağımlılığınızın ve dudak tiryakiliğinin önüne geçer böylece sigarayı bırakabilirsiniz.


E-Likit Nedir?


E-likit, elektronik sigarada kullanılan ve nikotini aroma ile zenginleştiren bir araç-gereç olarak tanımlanabilir. E sigara kullanmaya başlarken, e-likit tarzı en mühim aşamadır. Çünkü e-likitler sigara kullanım oranınıza nazaran seçilmelidir. İçerisinde gliserin vardır ve bu gliserin maddesi bitkisel yada bileşik olabilir.


Burada aslolan mühim olan, e-likitin özgün olup olmadığının bilinmesidir. Bunu anlayabilmenin birkaç değişik yolu vardır. Sahte likitlerde bandrol yoktur ve kalitesiz kutularda satışa sunulur. İçerisindeki sıvı özgün likitlerdekine nazaran daha akışkandır ve çoğu zaman son kullanma tarihleri yazmaz. Orijinal likitlerin şişe boyutları genel anlamda aynıdır bu nedenle değişik boyutlardaki likitlerin feyk bulunduğunu algılamak rahat olacaktır. E-likit seçilirken miligramına bakmak da önemlidir. Kişinin düzgüsel sigarayı ne kadar içtiğine bağlı olarak miligrama karar verilebilir.


Sert sigara tercih edenler yüksek miligram tercih ederken, sigarayı daha azca içenler düşük miligram seçebilirler. Sonuçta burada amaç, dozajı azaltarak sigarayı aşamalı olarak bırakabilmektir. Örneğin günde 1 paket sigara içen kişilerin 6-9 miligramlık likit seçmesi doğru olacaktır. 1 paketten azca içen kişiler ise 3-6 miligramlık likit kullanabilir. Likitler seçilirken aromasına da bakılmalıdır. 100’den fazla aroma çeşidi vardır ve bu da damak tadınıza müsait olanı bulmanıza kolaylık sağlayacaktır.


Elektronik Likit İçerisinde Yer Alan Maddeler


Elektronik likit içinde 4 değişik madde vardır. Bunlar, propilen glikol, bitkisel gliserin, nikotin ve aroma olarak sayılabilir. Bunları açıklamak gerekirse evvela propilen glikol dediğimiz şey elektronik sigarayı içerken çektiğimiz buharı oluşturur. E-likit içindeki aromaları keskinleştirir ve daha güzel bir tat sağlar.


Aroma ve nikotin karışımını akışkan bir forma dönüştürür. Bitkisel gliserin içinde tatlandırıcılar vardır ve bu da buğu üretmekle görevlidir. Bu madde besin ürünlerinde de bulunur ve aşırı kullanılmadığı takdirde zararsızdır. E-likitin en mühim maddesi ise nikotindir. Nikotin, düzgüsel sigarayı bırakmak isteyenler için doygunluk seviyesini yükseltir ve sigara bağımlılarının nikotin ihtiyacını karşılar. Son olarak aroma, likitte %5 oranında bulunur ve tatlandırıcı rolü görür.